- 27. 1. 2026 - 1. večer: Úvodní večer: Průlet světem
Dobrodružství ducha a role českého myšlení. Všeobecný přehled. Od Velkého třesku až po našeho Havla
Od stvoření skrze logos spermatikos, pres vědu až k dnešnímu světu kolem nás. Dějiny smyslu: pojem duch u Hebrejů, Řeků (Sókrates: daimonion, Aristotles prvotní hybatel bez smyslu, telos), svatý duch jako vyvrcholení dějin v Království Ducha.. Smysl dějin: lineární čas a víra v budoucnost jako původ Bohatství národů. Laskavost místo sobectví jako nový model ekonomického světa dneška.
- 10.2. 2026 - 2. večer: Od mýtických počátků k Husovi
Praotec Čech, Kosmova kronika, pohanství a počátky písemnictví a křesťanství. Cyril a Metoděj. Karel IV a Hus
První zlatý věk našeho národa. Karel IV, který proměnil Střední Evropu, trávil týdny v modlitbách, bez jídla či spánku. Jak uvažoval? Za jakou pravdu se nechal Hus upálit? Za jakou pravdu byste to nechali upálit dnes vy? Hus svou silou ducha zanítil reformaci Křesťanského světa. Boží pravda vítězí. Počátky Pravdy a Lásky. Motiv "pravda proti instituci" se do protestantismu i moderní politické kultury vrací až podezřele často. Bohemia jako laboratoř světa.
Čtení: Jan Hus
- 10.3. 2026 - 3. večer: Komenský
Ve stopách Husa jdoucí Komenský byl učencem světového rozměru a věhlasu.
Ponoříme se do jejich myšlení, jeho Labyrintu světa a ráje Srdce. Co zvěstoval Komenský? Co jsme se z jeho učení Učitele národů naučili my a naše školství?
Všenáprava světa, škola jako "dílna lidskosti".
Čtení: Labyrint světa a ráj srdce. Kšaft umírající matky Jednoty bratrské a Modlitba pro Martu.
- 24.3. 2026 - 4. večer: Masaryk, Čapek a Baťa - hostující přednášející
Masaryk jako filozof, teolog a sociolog. Sebevražda jako důsledek ztráty ducha/smyslu. Hlad po smyslu. Smysl národ: svobodná entita, hledající společně smysl. Náš národ měl být vzrovým národem pro ostatní národy. Demokracie u Masaryka není jen procedura, ale "diskuse" a "otázka mravní"; malé národy mají šanci uspět, pokud budou mravně náročné a realistické. ČSR jako "laboratoř demokracie" ve střední Evropě; Masaryk je čten v USA i v západní Evropě jako případ "filozofa-prezidenta".
Čapek ovlivňuje rané sci-fi (Asimov, film Metropolis) i současné debaty o AI, otroctví strojů apod. Subject-object reversal. Golem a Rabi Löw.
Baťa a česká podnikavost, management a leadership. Originalita Tomáše Baťy a jeho přínos a inspirace pro dnešní management a leadership. Předběhl dobu? První republika jako druhý "zlatý věk" českého národa.
Čtení: Sebevražda, Hovory z lán. Válka s mloky, R. U. R. Končítková: inspirace Baťa.
- 7.4. 2026 - 5. večer: Patočka - aneb poslání Bohémie pro svět
Patočka a tragédie našich dějin: My měli být vyvoleným národem! I my si prošli otroctvím, které bylo silnější než my: rakousko-uherskem a následně nacismem. A teď je na nás další totalita, sovětská? Jak je to možné? Srovnání dějin Bohémie a Izraele - vysvobození z dvojího totalitního otroctví?
Evropa jako společenství založené na "péči o duši" a problematizaci samozřejmého; dějiny nejsou jen sled událostí, ale zápas o smysl. V akademickém světě patří k hlavním interpretům evropské identity a krize modernity.
Čtení: Patočka, Ali Tucker, v. Němec.
- 21. 4. 2026 - 6. večer: Souběh světového myšlení v Bohémii během disentu - hostující přednášející
Český disent: Magor a svět. Kampademie a Společnostvo prstenu. Havel ve svém systému propojil to nejlepší z českých filozofů, Patočky, Masaryka ale i Neubaurea a Kafky. Ze světových autorů se pak inspiroval Pierre De Chardainem, Hegelem, Heideggerem nebo i dost složitým Levinasem. Na jejich prvcích pak staví originální školu myšlení. Byl Havel posledním mohykán vlivu českého myšlení na svět?
Čtení: Alieveser Ttucker Martin Putna, Pavel Hošek, Michael Žantovský, Magorovy básně.
- 5. 5. 2026 - 7. večer: Kafka, Kundera, Havel: absurdita vs smysl
Současný světový boj jako boj smyslu a nesmyslu. Národní zájmy jako absence vyššího smyslu. Ruský, americký, čínský, arabský smysl vs smysl Evropy. Srovnání smyslu v jeho "horizontu". Základy "filozofie smyslu". Praktický a výjimečný život Václava Havla vs archetyp hrdiny podle Josepha Campbella.
Čtení: Kafka - dopis od Krále, Kundera - Směšné lásky, falešný autostop. Havel - první úvahy o filosofii, Antikódy, Vyrozumění, Zahradní slavnost, Joseph Camb
- 19. 5. 2026 - 8. večer: Filozofie Václava Havla - hostující přednášející
Druhý filosof-prezident, to se v dějinách světa stává málokdy. Posttotalitní moc se udržuje skrze lež vepsanou do každodennosti; odpor začíná rozhodnutím jednotlivce "žít v pravdě", třeba jen tím, že nevyvěsí heslo, kterému nevěří.Esej Moc bezmocných se stal manuálem pro disent v Polsku, Maďarsku, ale později i pro opozice v Latinské Americe či v arabských zemích. Sametová revoluce jako světový unikát.
Čtení: Dopis Husákovi
- 2.6. 2026 - 9. večer: Evangelium pro Bohémy
Aneb Duch národa a duch "zelináře". Hlas ducha a popis Ducha ("horizont všech horizontů"). Jak k nám mluví duch a čím odpovídáme?
Havel překvapivě často píše o duchu, ať už hovoří o duchu národa, lámání ducha nebo o moralce, nikoli jako o brzdě, ale jako motoru. Srovnání s křesťanstvím. Obrácení a "existenciální revoluce".
Navazuje Havel kriticky na posledního systematického filozofa smyslu Hegela? Srovnání Ducha u Hegela a Havla. Demokratizace "totalitního" Weltgeist s "demokratickým" Duchem dějin Havla a role běžných hrdinů vs velikáni dějin.Evangelium nejen pro nás, ale pro celou Evropu a svobodný svět. Pro celý svět, založený na principech smyslu pravdy a lásky, byť to o sobě ještě neví.Nicméně Havlova filozofie si nenašla ani interpreta natož pokračovatele.
Čtení: Moc bezmocných, Dopisy Olze (138-146). Havel a Dalailama.
- 16. 6. 2026 - 10. večer: Originální české myšlení dnes a inspirace pro budoucnost Ducha Evropy
Co od nás Západ (a Východ?) čekal aneb přišli jsme s něčím originálním? Zahraniční politika založená na lidských právech - jediný originální český praktický odkaz? Naivní politika nebo praktický vzor pro větší národy? Srovnání s originalitou českého ekonomického myšlení - Havel vs Klaus. Český odkaz Evropě a světu. Odcházení a Zůstávání (aneb Knihovna Václava Havla). Havel a Duch Evropy - institucionální Salvator Mundi?
Čtení: Evropa jako úkol. Projevy VH.
- Červen/září 2026: Alumni party: Předávání diplomů a diskuze s vybraným hostem
